News

Nominations Announced For the 2011 Film Independent Spirit Awards


The 2011 Film Independent Spirit Awards nominees have been announced!

There are a bunch of great films being recognized this year.  Winter’s Bone racked up seven nominations after it won Best Feature at the Gotham Awards. Other films on the list include, 127 Hours, Black Swan, Greenberg, and The Kids Are All Right.

I have heard a lot of good buzz for Black Swan and I am sure it will be nominated for an Oscar but the performances in Winter’s Bone are phenomenal and it will likely win a good number of the awards it is nominated for. 
These nominations are only given to films which were produced for under $20 million. The awards will be handed out on February 26 live on IFC with host Joel McHale. 
Check out the nominee list below and let us know who you would like to see win!
BEST FEATURE (Award given to the Producer)
127 Hours
Black Swan
Greenberg
The Kids Are All Right
Winter’s Bone
BEST DIRECTOR
Darren Aronofsky, Black Swan
Danny Boyle, 127 Hours
Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right
Debra Granik, Winter’s Bone
John Cameron Mitchell, Rabbit Hole
BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)
Everything Strange and New
Get Low
The Last Exorcism
Night Catches Us
Tiny Furniture
JOHN CASSAVETES AWARD
(Given to the best feature made for under $500,000; award given to the writer, director, and producer)
Daddy Longlegs
The Exploding Girl
Lbs.
Lovers of Hate
Obsedila
BEST SCREENPLAY
Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right
Debra Granik, Anne Rosellini, Winter’s Bone
Nicole Holofcener, Please Give
David Lindsay-Abaire, Rabbit Hole
Todd Solondz, Life During Wartime
BEST FIRST SCREENPLAY
Diane Bell, Obselidia
Lena Dunham, Tiny Furniture
Nik Fackler, Lovely, Still
Bob Glaudini, Jack Goes Boating
Dana Adam Shapiro, Evan M. Wiener, Monogamy
BEST FEMALE LEAD
Annette Bening, The Kids Are All Right
Greta Gerwig, Greenberg
Nicole Kidman, Rabbit Hole
Jennifer Lawrence, Winter’s Bone
Natalie Portman, Black Swan
Michelle Williams, Blue Valentine
BEST MALE LEAD
Ronald Bronstein, Daddy Longlegs
Aaron Eckhart, Rabbit Hole
James Franco, 127 Hours
John C. Reilly, Cyrus
Ben Stiller, Greenberg
BEST SUPPORTING FEMALE
Ashley Bell, The Last Exorcism
Dale Dickey, Winter’s Bone
Allison Janney, Life During Wartime
Daphne Rubin-Vega, Jack Goes Boating
Naomi Watts, Mother and Child
BEST SUPPORTING MALE
John Hawkes, Winter’s Bone
Samuel L. Jackson, Mother and Child
Bill Murray, Get Low
John Ortiz, Jack Goes Boating
Mark Ruffalo, The Kids Are All Right
BEST CINEMATOGRAPHY
Adam Kimmel, Never Let Me Go
Matthew Libatique, Black Swan
Jody Lee Lipes, Tiny Furniture
Michael McDonough, Winter’s Bone
Harris Savides, Greenberg
BEST DOCUMENTARY (Award given to the director)
Exit Through The Gift Shop
Marwencol
Restrepo
Sweetgrass
Thunder Soul
BEST FOREIGN FILM (Award given to the director)
Kisses
Mademoiselle Chambon
Of Gods and Men
The King’s Speech
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
ROBERT ALTMAN AWARD
(Given to one film’s director, casting director, and its ensemble cast)
Please Give
Director: Nicole Holofcener
Casting Director: Jeanne McCarthy
Ensemble Cast: Ann Guilbert, Rebecca Hall, Catherine Keener, Amanda Peet, Oliver Platt, Lois Smith, Sara Steele
PIAGET PRODUCERS AWARD
In-Ah Lee, Au Revoir Taipei
Adele Romanski, The Myth of the American Sleepover
Anish Savjani, Meek’s Cutoff
SOMEONE TO WATCH AWARD
Hossein Keshavarz, Dog Sweat
Laurel Nakadate, The Wolf Knife
Mike Ott, Littlerock
TRUER THAN FICTION AWARD
Ilisa Barbash, Lucien Castaing-Taylor, Sweetgrass
Jeff Malmberg, Marwencol
Lynn True, Nelson Walker, Summer Pasture
Previous post

Sarah Jones Joins Jorge Garcia In ALCATRAZ From J.J. Abrams

Next post

JACKASS 3.5 Premiering Online March 2011

The Author

Jim Napier

Jim Napier

Lover of movies and The Big Lebowski.